ORMAN MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİ KÜRSÜ


 
AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 24 bin YTL'yi öde, istediğin kadar ağaç kes!

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
axos

avatar

Mesaj Sayısı : 57
Yaş : 31
Nerden : Nereye
<fieldset><legend>Dikkat!</legend&g : <b><marquee>*_* everything means nothing if ain't got you
</marquee></b>
Madalyalar :
Points : 73
Kayıt tarihi : 06/10/08

MesajKonu: 24 bin YTL'yi öde, istediğin kadar ağaç kes!   Perş. Ekim 16, 2008 11:18 pm

Meclis'te kabul edilen Hazine ve orman arazilerinin turizme açılmasını öngören yasayla, 1 hektar için 24 bin YTL'yi ödeyen turizm yatırımcıları istediği kadar ağaç kesecek. Yasalaşan kanun tasarısıyla Lara Kent Parkı dahil 53 projenin önü açılıyor.

Meclis'te kabul edilen Hazine ve orman arazilerinin turizme açılmasını öngören yasayla, 1 hektar için 24 bin YTL'yi ödeyen turizm yatırımcıları istediği kadar ağaç kesecek. Yasalaşan kanun tasarısıyla Lara Kent Parkı dahil 53 projenin önü açılıyor

TBMM Genel Kurulu'nda önceki gün yasalaşan Hazine ve orman arazilerinin turizme açılmasını öngören yasa tasarına göre 1 hektar için 24 bin YTL ödeyen turizm yatırımcısı söz konusu alanda istediği kadar ağaç kesebilecek.
Yasayla turizme tahsis edilecek alanlar, il genelindeki toplam orman sayılan yerlerin binde 5'i olarak belirlendi. Yasayla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince'ye ait Lara Kent Parkı dahil, yapım izni iptal edilen 53 proje tahsisin de önü açılıyor.

Günay: Yargı yolu açık
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Anayasa Mahkemesi'nin Kasım 2007'de iptal ettiği orman arazilerinin turizme açılmasını öngören tasarının TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde, yasaya aykırı orman arazisi tahsis edildiği takdirde Danıştay yolunun açık olduğunu söyledi. Günay, orman alanlarının talan edileceği iddialarına, 'İdarenin her türlü işlem ve eylemi yargı denetiminde olacak' karşılığını verdi.

CHP'den Belek örneği
CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü de ormanların yok edileceğini öne sürerek Belek'te yapılmak istenen golf sahasını örnek gösterdi. Çöllü, Belek ormanlarının yüzde 93'ünün turizme açıldığını öne sürdü.

Tamince'nin tesisi
Yasayla bugüne kadar izin alınan, ancak Anayasa Mahkemesi kararı nedeniyle iptal edilen 53 yatırım projesi tahsisinin de önü açıldı. Bu projelerin başında Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen Rixos otellerinin sahibi Tamince'nin Antalya-Lara'daki Kentpark yatırımı geliyor. Bakanlığın ön izin verdiği, ancak işlemi durdurulan 53 projenin 21'i Antalya, 12'si Mersin, 8'i Muğla, 4'ü Kars, 3'ü Bursa'da bulunuyor. Kayseri, Bolu, Aydın, Isparta ve Kütahya'da birer proje yer alıyor.

SORU-YANIT
Yüzde 30'a kadar inşaat izni
Hangi araziler ve orman alanları turizm tesisi yapımına açılacak?
- Hazine'ye ait olan yerlerle orman sayılan alanlar turizme açılacak. Orman sayılan yerlerden; sağlık turizmine, konaklamalı fizik tedavi tesisi ve rehabilitasyon merkezi yapılmasına, termal turizme, kış turizmine, yayla benzeri eko-turizme, golf turizmine, Kruvaziyer ve yat gibi deniz turizmine ve uluslararası yarışmaların yapılabileceği spor tesislerine uygun olan yerler turizm tesisi yapımına açılacak.
Bu yerler en geç ne zaman ve kime devredilecek?
- Talep tarihinden başlayarak en geç bir ay içinde Maliye ve Orman Bakanlıkları, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredecek.
Turizm tahsis izinlerini kim verecek?
- Daha önce Çevre ve Orman Bakanlığı'nca verilen ön izinler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca verilecek.
Kültür Bakanlığı'na geçen yerlerin yatırımcılara tahsisinde, İhale Kanunu ve Orman Kanunu devrede olacak mı?
- Hayır. Söz konusu yerlerin yatırımcılara tahsisi ve kiralanmasına ilişkin esaslar; Kültür, Maliye ile Çevre ve Orman bakanlıkları tarafından ihale ve orman kanunlarına bağlı kalınmaksızın müştereken belirlenecek. Kararlar verilirken; tahsise ilişkin süreler, bedeller, hakların sona ermesi ve diğer şartlar ile saydamlık, güvenirlilik, eşit muamele, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı ilkeleri dikkate alınacak.
Turizme tahsis edilen alanların ne kadarına inşaat yapılabilecek?
- Turizme tahsis edilen alanların yüzde 30'una kadar yapılaşmaya gidilebilecek.
Tahsis edilen orman alanlarında kesilecek ağaçlar için başka yere ağaç mı dikilecek? Yoksa parası mı ödenecek?
- Turizm yatırımcısı, tahsis edilen orman alanının üç katı kadar alanın ağaçlandırma ve 3 yıllık bakım bedelini Orman Genel Müdürlüğü hesabına yatıracak. Orman Genel Müdürlüğü bu paraları sadece ağaçlandırma işlerinde kullanacak.
Üç katı ağaçlandırma bedelini ödemeyene yaptırım uygulanacak mı?
- Evet. Söz konusu bedeli ödemeyen firmalara yatırım ve işletme belgesi verilmeyecek.
Bu alanlar yabancılara da tahsis edilebilecek mi?
- Evet, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk ve yabancı uyruklu kişi ve firmalara söz konusu alanları tahsis edebilecek.
Turizm tesisi yatırımlarının denetimini kim yapacak?
- Tesislerin belirlenen niteliklere uygun olup olmadığını Kültür ve Turizm Bakanlığı denetleyecek. Bakanlık denetim görevini yetkili kılacağı uzman kişi, firma veya sivil toplum kuruluşlarına yaptırabilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı eğitim ve rehberlik hizmetleri devredilebilecek mi?
- Evet. Eğitim ve rehberlik konularındaki hizmetleri yetkili gördüğü uzman kişi, firma veya sivil toplum örgütüne yaptırabilecek.
Turizm yatırımı veya işletme belgesinin iptali zorlaştırılacak mı?
- Evet. 1 yıl içinde 3. kez idari para cezasını gerektiren bir fiilden dolayı, turizm yatırımı veya turizm işletmesi belgesi iptal edilemeyecek.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
24 bin YTL'yi öde, istediğin kadar ağaç kes!
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ORMAN MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİ KÜRSÜ :: GENEL :: Köşe yazıları ve makaleler-
Buraya geçin:  
Bedava forum kurmak | Bilgi | Eğitim, öğretim | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Ücretsiz bir blog yaratın